Haber

6 yaşındaki çocuğun evliliğiyle ilgili ‘sahte kemik yaşı tespiti’ davası başladı

HKG’nin Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden 2012 yılında 6 yaşındaki çocuğun güzelleştirilmesi için evlendirildiğine ilişkin ‘sahte kemik yaşı tespiti’ raporuyla ilgili 3’ü doktor 7 şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı. daha eski. Mahkeme, davanın tutuklu tek sanığı Mehmet Emin Marankoz’un tahliyesine karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, HKG’nin 2012 yılında 14 yaşındayken doktor muayenesi sırasında tacize uğradığı ortaya çıktı. Olayın savcılığa bildirilmesinin ardından HKG’nin yaşının belirlenmesi için kemik yaşı raporu alındı. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin verdiği raporda, HKG’nin yaşının 21 olduğu belirlendi ve kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 yıl sonra başlattığı ‘sahte rapor’ alınmasına ilişkin soruşturma, 3’ü doktor 7 şüphelinin yargılanmasına başlandı.

Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, diğer suçtan tutuklu olan sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel ile davanın tutuklu sanıkları Mehmet Emin Marankoz katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar ise MOB, MGL ve K.Ş. da salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyetinin duruşmanın kamerayla yapılmasına karar vermesinin ardından basın mensupları ve izleyiciler salondan çıkarıldı. Kararını açıklayan mahkeme, davanın tutuklu tek sanığı Mehmet Emin Marankoz’un, suç işlendiği yönünde kuvvetli şüphe bulunmasına rağmen tutukluluk süresini dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Duruşma 16 Ocak’a ertelendi.

İDDİADAN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2012 yılında ‘sahte kemik yaşı raporu’ alınmasına karışan AKÖ., MOB, MGL doktorlarının bu suçtan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. “Kamu görevlisi tarafından resmi belgelerde sahtecilik” suçundan. Kadir Wishli, Mehmet Emin Marankoz, Yusuf Ziya Gümüşel ve hastane çalışanı K.Ş. Hakkında “kamu görevlisini azmettirerek resmi belgede sahtecilik” suçundan 8 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu