Ekonomi

Asya piyasaları haftaya iyimser bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor

Asya piyasaları, geçtiğimiz Cuma günü Wall Street’te yaşanan ve ABD’deki güçlü istihdam artışı rakamlarının ardından gelen yükselişin ardından Pazartesi gününe iyimser bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar önemli yerel ekonomik veriler ve politika kararlarıyla dolu bir haftaya hazırlanıyor.

Pazartesi günü, ticaret ve cari hesap rakamlarını açıklayacak olan Japonya’nın yanı sıra Malezya’nın sanayi üretimi verileri ve Filipinler’in faiz oranı kararı üzerinde durulacak.

Geçtiğimiz Cuma günü %2’lik düşüşle sınırlanan %3,4’lük düşüşle Aralık 2022’den bu yana en kötü haftalık düşüşünü yaşayan Japonya Nikkei 225 toparlanmaya çalışıyor. Yen’deki hareketlerin ve Tokyo’nun olası piyasa müdahalelerinin Japon borsasını etkilemesi bekleniyor.

Tahvil faizlerindeki yükselişe, petrol fiyatlarının haftalık %4 artışla varil başına 92 dolara yaklaşmasına ve ABD’de faiz indirimi beklentilerinin azalmasına rağmen, ABD’de risk iştahındaki artış dikkat çekiciydi. Jeopolitik gerilimler de tırmanışa geçerek altın fiyatlarını Cuma günü ons başına 2.330$ gibi rekor bir seviyeye taşıdı.

Wall Street’teki olumlu havanın hafta başında Asya piyasalarına da yansıyıp yansımayacağı merak konusu. Göstergeler, hisse senedi piyasalarının son zamanların en yüksek seviyelerinden geri çekilmek yerine bir konsolidasyon aşamasına girebileceğine işaret ediyor.

S&P 500 ve MSCI Dünya endeksleri artan tahvil getirileri nedeniyle son üç ayın en önemli haftalık kayıplarını yaşadı, ancak kayıplar %0,8’in altında kalarak mütevazı düzeyde kaldı. MSCI Japonya dışı Asya endeksi, Çin’den gelen ekonomik rakamların iyileşmesiyle haftayı neredeyse değişmeden kapatarak direnç gösterdi. Çin bu hafta kredi, ticaret ve enflasyon verileri de dahil olmak üzere bir dizi önemli gösterge açıklayacak.

Bu piyasa hareketlerinin arka planında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dört günlük Çin ziyaretini tamamladı. Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng, ABD’nin Çin’in üretim fazlasına ilişkin endişelerini ele alarak “dengeli” ekonomik büyüme konusunda görüşmeler başlatma konusunda anlaştı. Yellen ayrıca Başbakan Li Qiang’a ikili ilişkilerin istikrara kavuştuğunu ve “zorlu” görüşmelere izin verdiğini iletti.

Bangko Sentral ng Pilipinas’ın (BSP) Pazartesi günkü toplantısında temel politika faizini %6,50’de tutarak üst üste dördüncü kez sabit tutması bekleniyor. Bu karar, enflasyonun Şubat ayında %3,4’e yükselerek son beş ayın ilk artışını kaydetmesinin ardından geldi ve merkez bankası görünüme ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti. Bazı ekonomistler önümüzdeki aylarda bir faiz indirimi öngörürken, BSP’nin tutumu Fed gibi diğer büyük merkez bankalarına kıyasla daha temkinli bir yaklaşıma işaret ediyor.

Pazartesi günü piyasanın yönünü etkilemesi beklenen önemli gelişmeler arasında Filipinler merkez bankasının politika toplantısı, Japonya’nın Şubat ayı ticaret ve cari hesap rakamları ve Malezya’nın aynı aya ait sanayi üretim verileri yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu