Haber

Blinken’den Gazze çıkışı: Saldırı olursa karşılık vermeye hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin İsrail-Hamas çatışmaları nedeniyle bölgeye gönderdiği çalışanlarla ilgili konuştu.

NBC televizyon kanalının “Basınla Tanışın” programına katılan Blinken, ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasının “İran’ın müdahalesiyle tırmanmasını” beklediğini ve bölgedeki ABD personeli veya silahlı kuvvetlerin gelmesi durumunda Biden yönetiminin karşılık vereceğini belirtti. Her türlü düşmanca eylemin hedefiyiz.” vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Blinken, “İstediğimiz bu değil. Gerginliğin artmasını istemiyoruz. Güçlerimizin veya personelimizin ateş altında kalmasını istemiyoruz ama böyle bir şey olursa buna da hazırız.” Değerlendirmesini yaptı ve savaşta kimsenin ikinci, üçüncü bir cephe görmek istemediğinin altını çizdi.

İranlı yetkililerin bölgedeki ABD güçlerine ve personeline yönelik saldırılarını artırmasını beklediklerini belirten Blinken, bu kişilerin güvenliğinin sağlanması ve “gerektiğinde kararlılıkla karşılık verilmesi” için gerekli adımların atıldığını ifade etti.

‘BİZ KAZANDIRMAK İÇİN DEĞİL BELİRTMEK İÇİN YAPTIK’

Bölgeye 2 uçak gemisi görev grubunun da aralarında bulunduğu ilave askeri unsurların konuşlandırıldığını belirten Blinken, “Biz bunu kışkırtmak için değil, caydırmak ve birileri bir şey yapmaya kalkarsa orada olduğumuzu açıkça göstermek için yaptık.” söz konusu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, kritik görevlerde bulunmayan işçilere ABD’nin Erbil Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu’ndan ayrılmaları talimatı verildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu