Teknoloji

Çin, Japonya’yı çip ihracat kontrollerini durdurmaya çağırdı

Son zamanlarda ülkelerin ortasındaki chip savaşları tüm hızıyla devam ediyor.

Çin’in ihracat kısıtlamalarına yönelik son kınaması, Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao’nun 26 Mayıs’ta Detroit’te düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) konferansında Japonya Ticaret Bakanı Yasutoshi Nishimura ile yaptığı görüşme sırasında geldi.

Çin’den Japonya’ya çağrı

Çin Ticaret Bakanı, Japonya’yı yarı iletken ihracat kontrollerini durdurmaya çağırdı ve bunun uluslararası ekonomik ve ticari kuralları “ağır şekilde ihlal eden” bir “yanlış” olduğunu söyledi.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, 2 Mart 2023’te Çin’in Pekin kentinde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor. REUTERS/Florence Lo

Ocak ayında Japonya, Hollanda ile birlikte, bazı çip araçlarının Çin’e satışını sınırlayacak olan ABD ihracat kontrollerine uymayı kabul etti ve komşusuna 23 tür yarı iletken üretim ekipmanının ihracatına kısıtlamalar getirdi.

ABD, geçen yıl Çin’in nükleer silah sistemleri ve yapay zeka sistemleri geliştirmek için kullanılabilecek muhteşem bilgisayarlar üzerindeki çalışmalarını yavaşlatmayı amaçlayan kısıtlamalar getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu