Haber

Ding Liren, Çin’in ilk erkek dünya satranç şampiyonu oldu

Çinli satrancın ‘büyük ustası’ oyuncusu Ding Liren Pazar günü Rusça Ian Nepomniaçtçieşitlik bozma oyunlarında yendi.

14 klasik maç ve 6 buçuk saatlik finalin ardındanSkor 7-7 berabere kaldığında, beraberliği kırmak için dört maçlık daha kısa bir galibiyet serisi ayarlandı.

Bu yarışmalarda kazanan olmasaydı, iki ‘yıldırım’ oyunu serisi yapılırdı.

Tie-break maçlarının ilk 3’ü berabere bitti ve hiçbir oyuncu değerli bir kazanma şansı yakalayamadı. Ancak dördüncü oyunda Ding siyah taşlarla inisiyatifi ele geçirmeyi başardı.

İkilinin ortasında karşılıklı hamlelerin ardından Ding kendi kalesini şahına sabitleyen beklenmedik bir atılım yaptı ve rakibini oyun üstünlüğünden mahrum etti. Ding, rakibinin galibiyeti fark etmesi üzerine bir süre maç masasından kalkamadı ve oyunu bırakıp tokalaşmak için elini uzattı.

Ding, Çin’in ilk dünya satranç şampiyonu ve 2013’ten bu yana ilk yeni unvan sahibi olma yolculuğu pek olası değildi. ding, Rus usta Sergey Karjakin’in cezasının ardındanunvanı kimin alacağına karar verir Adaylar Turnuvasıkatılmaya hak kazandı.

Ancak, Çin’deki pandemi kısıtlamaları onu gerekli sayıda puan oyunundan mahrum bıraktığından, Çin Satranç Federasyonu tarafından alelacele düzenlenen turnuvalardan oluşan bir program başlatmak zorunda kaldı.

Bu sırada Adaylar Turnuvasında Ding Nepomniaçtçi’nin ardından ikinci oldu.

Öte yandan, son on yıldır ve 2022’de profesyonel satrançta ustalaştı. Artık dünya şampiyonalarına katılmayacağını açıklayan Magnus Carlsen’in yokluğu başlangıçta maçın prestijini azaltan bir şey olarak görüldü. Bununla birlikte, Ding ve Nepomniaçtçi’nin darbeye karşılık verdiği ve seyircileri gergin ve alt üst oyunlarla heyecanlandırdığı için, maç giderek artan bir şekilde eski dünya şampiyonu Viswanathan Anand’ın “çağlar için bir maç” olarak adlandırdığı şey olarak görülüyordu.

2021’de Dubai’de Carlsen ile karşılaştıktan sonraDünya şampiyonluk maçında üst üste ikinci kez boy gösteren Nepomniaçtçi, Ding karşısında tutunamadı.

Ding maçı kazandığı için 1.2 milyon euro, Nepomniaçtçi konutu için 800 bin euro kazandı.

pazaryoluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu