Ekonomi

Dönemin ilk istavrit tezgahında 100 liradan

15 Nisan’da başlayan dip trol ve gırgır ağlarıyla avlanmaya yönelik genel yasak, 1 Eylül’de sona erdi. Balıkçılar da ‘Bismillah’ dedi ağlarını denize getirerek. Sezonu açan balıkçıların ağlarına istavrit, mezgit ve az miktarda zargana yakalanırken, Orta Karadeniz’de balık tutan balıkçılar da yılın ilk hamsisini yakaladı. İstavrit ve hamsi 100 liraya, barbunya ve zargana 200 liraya, sigara izmaritleri ve tirsi ise 50 liraya satıldı.

“DENİZ SUYUNUN SOĞUTULMASI GEREKİYOR”

Balıkçı Nezvat Çoruh, “Bu yıl Karadeniz’de hamsi bol ama palamut konusunda biraz endişeliyiz. Ancak hamsi, mezgit, istavrit bol. Deniz suyunun biraz soğuması gerekiyor. Şu anda çok fazla balık yok. Ancak bir hafta sonra havaların soğumasıyla hamsi bollaşacak”dedi.

“ÇAPALANMANIN YERİ”

Balık almaya gelen Mehmet Avcı, “Balık mevsimi geldi. Bugün tezgahta olduğunu görünce balık almaya geldik. Favorimiz hamsi. Diğer balıklar da güzel ama hamsinin yeri başka” dedi. Sibel Avcı, “Sezon açıldı. Balığı çok seviyorum. Rize’de balık bir başka. Umarım bu sene çok tüketiriz. En çok sargan balığını seviyorum” dedi.dedi.

haber-camoluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu