Haber

El konulan sigaraları satan komutana beraat: Suçüstü yakalanmadı

Kontrol noktasında ele geçirdiği sigaraları, kurduğu ağ üzerinden sattığı belirtilen Dara Jandarma eski Komutanı Astsubay Nihat D.’nin de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında açılan davada beraat kararının gerekçesi, Mardin’in Artuklu ilçesindeki köy korucularının 2019 yılında görevlendirileceği açıklandı. “Sigara veya alkol kaçakçılığı” suçlamasıyla açılan ve Eylül 2023’te karara bağlanan davanın gerekçeli kararında “suçun kanıtlanamadığı” iddia edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, kararda “herhangi bir suçüstü eyleminin bulunmadığı, eylemin hazırlık aşamasında mı yoksa teşebbüs aşamasında mı kaldığı konusunda net bir tespitin yapılamadığı” belirtildi. Sanıkların eylemlerinin şüphe düzeyinde kaldığı belirtilen gerekçeli kararda, “(…) sanıkların suçu işledikleri, bunun ötesinde somut ve açık deliller bulunmadığından ispatlanamamıştır” denildi. Sanıkların isnat edilen suçu işlediğinden kuşku duyulmaktadır.”

NE OLDU?

Dara Jandarma Karakolu eski Komutanı Astsubay Nihat D., 2019 yılında köy korucularıyla ağ kurarak, kontrol noktasında ele geçirdiği kaçak sigaraları bu ağ üzerinden sattı. Olay, sigaralarına el konulan yolcu otobüsü şoförünün savcılığa şikayette bulunmasıyla ortaya çıktı. Olayın ardından Astsubay Nihat D. görevden alındı ​​ve hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Nihat D.’nin en geç 2017 yılına kadar imha edilmesi gereken sigaraların bir kısmını imha ettiği, geri kalanını ise korucularla birlikte sattığı belirlendi. Polis karakolu komutanı Nihat D., soruşturmanın başlatılmasının ardından önce görevden alındı, ardından hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararıyla görevine iade edildi.

TELEFON MENDİLLERİ VE FİZİKSEL TAKİP

Soruşturma kapsamında Karakol Komutanı Nihat D., korucular Memduh K., Bedran S., Mehmet ZB, Veli Ç. Eski muhtar İbrahim B. ve sigara satıcısı Hamdullah S. hakkında “Sigara veya Alkol Kaçakçılığı” suçlamasıyla dava açıldı. İddianamede, telefon dinleme ve fiziki takip sonucu olayları düzenleyenin karakol komutanı olduğu ve 2015 yılında İpekyolu Tilkitepe mevkiinde kurulan kontrol noktasında kamyonlara binlerce karton sigaranın yakalandığı belirtildi. 2017 yılı ortalarında ise şehirlerarası otobüslere el konuldu.

İddianamede, el konulan sigaraların sayım tutanağına yansıtılmadığı, tutanakta yansımayanların ise karakolun bahçesindeki depoya konulduğu, bir kısmının ise poşetler içerisinde zanlının odasında muhafaza edildiği belirtildi. Karakol Komutanı Nihat D.. Daha sonra komutanın odasında bulunan sigaraların, komutan odasının penceresine çekilen bir araca yüklenerek köy korucusu Memduh K. aracılığıyla pazara sunulduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan askerler, Nihat D.’nin “habercisi” aracılığıyla kendilerine sigara satıldığını, tüm şirketin karakol komutanından sigara satın aldığını kaydetti. Askerler, sigaraların karakol amiri tarafından satıldığını duyunca tüm şirketi toplayan Nihat D., “Siz orada burada konuşuyorsunuz, ben size sigara satıyorum, size bir faydam yok, ben bunu yapıyorum” dedi. sana bir iyilik olsun diye alt kattaki bakkaldan sana ucuz sigara getiriyorum.” Bir daha getirmeyeceğim. “Sizi yasa dışı sigara içmenizi de yasaklıyorum” diye paylaştı.

‘KOMPLO’ SAVUNMASI

Karakol Komutanı Nihat D.’nin “habercisi” de yaşananları itiraf etti. Nihat D. ise ödül alan bir komutan olduğunu belirterek, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Nihat D., mahkemedeki savunmasında, “Kaçak eşya yakalandığında ödül alıyoruz. “Bu konuyu dikkate alırsak kimse rapor tutmamayı kabul etmez” diyerek kendini savundu.

Nihat D., tanık olarak dinlenen askerlerin, emrinde çalışan askerler oldukları için kendisine “iftira atmış olabilecekleri” tezini ortaya attı. Ayrıca, bölgede önündeki kaçakçılığa karşı hiçbir müdahale olmadığını ve “Bence bu bana karşı yapılan bir komplo” dedi.

TANIK ASKERLER BÖLÜK KOMUTANINI SUÇLADI

Tanık olarak dinlenen askerlerin birçoğu, komutanın talimatıyla karakolda kaçak sigara sattıklarını belirterek önceki ifadelerini mahkemede tekrarladı. Ancak daha önce Nihat D. aleyhinde ifade veren Er CE ve Er MI, ifadelerini değiştirdi. Her iki er de, bölük komutanı Jandarma Binbaşı Gökhan T.’nin bulundukları karakola gelerek kendilerini “tanıksınız, sanık olmayın” sözleriyle uyardığını, jandarma huzurunda ifade verdiklerini iddia etti. Binbaşı Gökhan T.’yi bu nedenle kendilerine getirilen evrakları okumadan imzaladılar.

Dava Eylül 2023’te karara bağlandı. Mahkeme, “somut delil bulunmadığı” gerekçesiyle tüm sanıkları beraat ettirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu