Haber

Fukushima Nükleer Santralinde Yayılan Suya Maruz Kalan İşçiler

Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO) dün, Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde boru temizleyen iki işçinin ışınlanmış suya maruz kaldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

TEPCO, gelişmiş akışkan sisteminde boru temizleyen 5 işçiden 2’sinin gevşek borulardan püsküren ışınlanmış suya maruz kaldığını ve tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığını duyurdu. TEPCO, doktorların teşhisleri sonucunda işçilerin sağlık durumlarının iyiye gittiğini, radyasyon yanığı olasılığının da düşük olduğunu belirtti. Beş personelden dördünün vücudunda radyasyon tespit edildiğini kaydeden TEPCO, 2 işçinin radyasyona daha fazla maruz kalması nedeniyle gözetim altında tutulduğunun altını çizdi.

GÜVENLİK DENETİMLERİ BAŞLADI

Japonya’nın Fukushima Nükleer Santrali’ndeki üç reaktör, 2011 yılında yaşanan depremin ardından yaşanan tsunami nedeniyle hasar görmüş ve reaktörlerde nükleer erime başlamıştı. Reaktörlerde soğutma amacıyla kullanılan ve radyoaktif yakıt çubuklarıyla temas halinde olan su, santral yerleşkesinde depolanarak Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi (ALPS) ile temizlenerek Ağustos 2023’te okyanuslara salınmaya başlandı. Japonya Başbakanı Fumio Okyanusları ve deniz canlılarını kirlettiği için eleştirilerin hedefi olan Kishida, eleştirilere bölgeden gelen deniz ürünlerini yiyerek karşılık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu