Haber

Hacı adayları için Arafat hazırlıkları tamamlanıyor

Zilhicce ayının bu yıl haziran ayı sonuna denk gelmesi, Arafat Vakfı’nın yılın en sıcak günlerinde düzenleneceğini gösteriyor. Mekke-i Mükarreme’de bu hafta gündüz sıcaklık ortalaması 43 dereceyi geçti.

SU PÜSKÜRTÜLECEK

Arafat Vakfı’nda ise hacı adaylarının bayılmaması için yürüyüş yollarında yüzlerce su zerreciğini püskürten çeşmelerin çalıştırıldığı görüldü. Şehirde havaların çok sıcak olması nedeniyle çok ısınan cep telefonlarıyla çekim yapmak bile mümkün değil.

27 Haziran Salı günü yapılacak olan Arafat Vakfı öncesi hacı adayları Cebel-i Rahme’yi akın akın ziyaret ediyor. Adem ile Havva’nın cennetten kovulduktan sonra dünyada buluştuğu yer olduğu rivayet edilen Arafat’taki inşaat çalışmaları nedeniyle bu yıl yüzbinlerce hacı adayı Rahmet Tepesi’ni görmeye geliyor. Bu yıl yoğun hazırlıklar nedeniyle vakıftan önce dışarı çıkılmasına izin verilmeyen Cebel-i Rahme’yi ziyaretçiler 100 metre mesafeden görebilecek.
Her ülkenin kendi bölgesinde kurulan büyük çadırlar elden geçirildi. Devlete bağlı birimlerin cihazları denetlenirken, test amaçlı çeşmeler de çalıştırılıyor. Arafat’ta yeni yapılan büyük tuvaletler ve abdesthaneler de bu yıl hizmete girecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Arafat’taki Türk hacı adaylarına yatak, yastık ve yorgan yardımı yapacak.

Arafat’a hareketler Terviya günü olan 26 Haziran Pazartesi günü öğleden sonra başlayacak. Mekke’deki yaşlı hacıların gündüz saatlerinde dışarı çıkmamaları tavsiye edilir. Bu yıl konvoylar, Türk hacılara ayrılan özel yoldan otobüslerle Arafat’a gidecek.

haber-guce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu