Haber

İHH’dan Çad’daki Sudanlı Mültecilere Gıda Yardımı

İnsan Hak ve Özgürlükler (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle ülkenin batı komşusu Çad’a sığınanlara gıda yardımında bulundu.

Vakıf yetkilileri, uluslararası toplumun ve Çad’daki yerel makamların sığınmacılara yardım çağrısına yanıt olarak dağıtımların devam edeceğini bildirdi.

Çad Mülteci Komitesi, Sudan’daki çatışmalardan kaçarak Çad’a sığınanların sayısının yirmi bini geçtiğini açıkladı.

Yardımların dağıtımına katılan Ansonka Bölge Valisi Ali Muhammed Subi, bu tür insani girişimlere verdikleri destekten dolayı Türk hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve mültecilerin yanında yer alan organizatörlere teşekkür etti.

Batı Darfur’daki Olaylar

Sudan Tabipler Birliği, 27 Nisan’da ülkenin batısında yer alan Batı Darfur eyaletine bağlı El-Juneyna şehrinde yeniden alevlenen şiddet olayları sonucunda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını duyurdu.

Öte yandan Sudan ordusu, Batı Darfur eyaletinde çıkan aşiret çatışması dışında tüm eyaletlerde güvenlik durumunun istikrarlı olduğunu ve bu aşiret çatışmasını yerel makamlarla birlikte kontrol altına almak için girişimlerde bulunduğunu bildirdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, 26 Nisan’da Batı Darfur eyaletine bağlı Cüneyne kentinde ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 3 gün süren kanlı çatışmalarda en az 90 kişi hayatını kaybetti.

BM endişelerini dile getirdi

Bu olayların Masalit aşireti ile Arap aşiretleri arasında ağır silahların kullanıldığı bir çatışmaya dönüştüğü kaydedildi.

Birleşmiş Milletler, Al-Juneyna şehrinde “aşiret boyutları kazanmaya başlayan” yağma ve şiddetle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), devam eden çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 551’e çıktığını, 4 bin 926 kişinin de yaralandığını açıkladı.

haber-kozan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu