Haber

MEB, Cumhuriyetin 100’üncü yılını özel etkinliklerle kutluyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle 81 ilde ve dış temsilciliklerde düzenlenen etkinlikler arasında yarışmalar, sempozyumlar, çalıştaylar, sanatsal ve kültürel faaliyetler yer alıyor. Cumhuriyeti gelecek nesillere

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in imzasıyla Ağustos ayında illere gönderilen genelge ile hazırlıklarına başlanan Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle tüm illerde ve yurt dışı temsilciliklerde etkinlikler 29 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Cumhuriyet Bayramı Haftası ve yıl boyunca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Milli Mücadele’nin kahramanlarına ve vatan sevgisine odaklanılıyor. planlandı.

Buna göre etkinliklerde, “Milletin kararlılığı ve kararı, milletin istiklalini kurtaracaktır” unsuruyla özgür ve bağımsız yaşama kararlılığını ortaya koyan Türk milletinin, efsane bir Milli Mücadele’ye imza attığı vurgulanıyor. bağımsızlığına ve geleceğine olan güçlü inancına.

Yaşananlar, bir asır önce ortaya çıkan ve milletin kültürel kodlarında her zaman var olan Milli Mücadele ruhunun, tarihe gömülmek istenen bir milletin yükselişine ve yükselişine ilham kaynağı olmayı sürdürdüğünü işaret etmektedir. Cumhuriyetin 100. yılının aynı zamanda Türk Yüzyılının da başlangıcı olacağı belirtiliyor.

MEB adına 100. yıl kutlamaları ilgili bakan yardımcılığı ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Kutlamalar kapsamında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve dış temsilciliklerde tören ve etkinlik programlarının hazırlanması ve uygulanması amacıyla kutlama komiteleri oluşturuldu.

Komisyonlar, kamu kurum ve kuruluşları, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle 100. yıl kutlamalarının değerine uygun etkinlikler planladı.

Komisyon, üniversite ve kamu kurumlarının iş birliğiyle hazırlanan Cumhuriyetin 100. yılına özel etkinliklerde, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli Mücadele kahramanlarına hitap eden etkinliklerde, bağımsızlık, istikbal, milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi ve vatan savunması. düzenleniyor.

Okul ve kurumlarda düzenlenen programlara mülki idare yetkililerinin, şehit yakınlarının ve gazilerin katılımına özen gösterilmektedir.

Ankara’da düzenlenen özel etkinlikler

Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle Ankara’da yıl boyunca 715 etkinlik planlandı. Cumhuriyet Bayramı kapsamındaki bu faaliyetler ve ilçelerde planlanan 185 faaliyet kitapçık halinde derlenerek, ilde görev yapan tüm yöneticiler bu faaliyetlerde görevlendirildi.

Bu kapsamda 29 Ekim 2023 Pazar günü saat 19.30’da Mamak Musiki Öğretmen Okulu’nda öğrencilerin sahne alacağı “Yüzyılın İsimleri” başlıklı bir konser düzenlenecektir.

29 Ekim’de Anıtkabir Çelenk Takma Töreni’nde 7 bine yakın öğrenci bayraklarıyla birlikte yerini alacak. Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla Anıtkabir törenlerine “100 kişilik bayrak grubu” özel kostümleriyle katılacak.

Korteje 300 öğrenci, 50 öğretmen ve 100 kişilik bayrak grubu katılacak. 30 Ekim günü saat 13.00’te Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından MEB Şura Salonu’nda “100 Yıllık Yolculuk” adlı müzikal sahnelenecek ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verilecek. Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında hazırlanan tanıtım filmi sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

Ayrıca Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 29 Ekim’de Samsun İlkadım BİLSEM’de Türkiye Yüzyıl konseri düzenlenecek.

Öğrenciler arasında yarışma ve sempozyumlar düzenlendi

Mardin’de ilkokul düzeyinde eğitim gören köy çocukları, Türkiye Yüzyıl Planetaryumu Gösterisi ile uzay yolculuğu deneyimi yaşadı.

“Cumhuriyet’in 100. Yılında Eğitimin İzleri” standı 2 Ekim’de Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımıyla açıldı.

Serginin giriş bölümünde Osmanlı’nın son dönemine ait tanıklıklar, sertifikalar, ruhsatlar, defterler ve eğitici fotoğraflar yer alıyor; bunlar Cumhuriyet dönemi eğitim anlayışının temelini oluşturduğundan; Serginin geri kalanında Cumhuriyet dönemine ait diplomalar, ders malzemeleri ve fotoğraflara yer verildi.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Dijital Tarih Albümü” içerikleri, Milli Eğitim Bakanlığı dış temsilciliklerinin internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında paylaşılacak.

Bakanlık ayrıca 100’üncü yıl dönümünde açılan okullara “100’üncü yıl tabelası” uygulaması başlattı.

Okullarda Cumhuriyet bahis etkinlikleri

Cumhuriyetin 100. yılına özel etkinlik ve kutlama programları kapsamında lise öğrencileri arasında da etkinlikler düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TDK iş birliğiyle lise öğrencileri arasında “Cumhuriyet ve Türkçemiz” konulu kompozisyon yarışması ve “Liseli Öğrencilerin Gözünden Türkiye’nin Yüz Yılı ve Türkiye’nin Yüzyılı Sempozyumu” planlandı. Lise öğrencileri 10 Kasım tarihine kadar sempozyuma başvuru yapabilecek.

Ayrıca kamuya ait ilk ve orta dereceli okullar arasında “100. Yılında Cumhuriyet” temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenecek. Resim yarışmasında sergilenmeye değer görülen eserler, 29 Ekim-5 Kasım tarihleri ​​arasında Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Demiryolları, AŞTİ, Kızılay Metro İstasyonu ve Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde fiziksel ve dijital ortamlarda sergilenecek.

Türkiye genelinde özel eğitim kurumlarında öğrenim gören lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “100 Yıla Bakan Gençler Şiir Yarışması”na başvurular 9 Kasım’a kadar devam edecek.

Öğretmenlerin gözüyle eğitimin bugününü ve geleceğini incelemek ve öğretmenlerin gözünden en iyi nasıl katkı sağlayabileceklerini ortaya koymak amacıyla “Öğretmenlerin Gözüyle Cumhuriyetin 100. Yılında Eğitim” sempozyumu 26-27 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Eğitimde Türk Yüzyılına.

Sempozyuma bildiri sunmak isteyen öğretmenlerin başvuruları bugün akşam sona erecek.

Kısa film yarışmasına başvurular devam ediyor

Etkinlikler kapsamında “100. Yıl ve Eğitim” temalı iller arası kısa film yarışmasına 22 Kasım tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Ödüller, 10 Aralık 2023 tarihinde Ankara MEB Şura Salonu’nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Kurtuluş Savaşı’nın önemli merkezleri olan Samsun, Amasya, Sivas, Erzurum ve Ankara il milli eğitim müdürlüklerinin faaliyetleri sergilenecek.

Bölgesel çalıştayların nihai raporu açıklanacak

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca “Cumhuriyet’in 100. Yılında Teknoloji ve Eğitim” konulu bölgesel çalıştaylar düzenlenecek. Kasım ayında planlanan çalıştaylar Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Erzurum, Samsun ve Gaziantep’te eş zamanlı gerçekleştirilecek ve çalıştaylar sonunda hazırlanacak nihai rapor kamuoyuna açıklanacak.

Kurul ayrıca “Cumhuriyet’in 100. Yılı: Eğitimde Geleceğe Bir Bakış” raporu ile “Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılı Türk Yüzyılında Eğitimin ve Öğretmenin Rolü ve Gelişimi” raporunu da yayınlayacak.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından Ankara başta olmak üzere 81 ilde “100. Yıl Eğitim Ormanı” açılacak.

Din Eğitimi Genel Müdürlüğü bünyesinde müzik programı uygulayan imam-hatip okullarının öğrencileri tarafından, Kurtuluş Savaşı’nın önemli merkezleri başta olmak üzere çeşitli illerde konserler verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı organizasyonuyla “100. Yıl Cumhuriyet Repertuvarı ve 100. Yıl Konseri” ile “Cumhuriyete Doğru Tiyatro Oyunu” etkinlikleri planlandı.

Televizyon ve dijital platformlarda yayınlanmak üzere “Milli Eğitimin 100 Yıllık Serüveni Belgesel Projesi”ni hazırlayan bakanlık, “Özel Sporculardan Türkiye Yüzyılı” bildirilerini de dijital platformlarda yayınlayacak.

Genç girişimcilere etkinlik

Bakanlık, yarın ODTÜ Teknokent Yerleşkesi’ndeki Eğitim Teknolojileri, Kuluçka ve İnovasyon Merkezi’nde (ETKİM) Genç Girişimciler Programı’nı da düzenleyecek.

Sosyal medyayı aktif kullanan girişimcilerin davet edileceği etkinlik EBA’da da yayınlanacak.

Bakanlık ayrıca Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle Türk Yüzyılı temalı “Özel Eğitim Çocuk Dergisi” hazırladı.

İllerdeki etkinlikler arasında Öğretmenler Voleybol Turnuvası, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Yarışları, bilim sohbetleri, gençlik yürüyüşlerinin yanı sıra Cumhuriyet Kadınları Standı, Bilim İnsanları Minyatür Standı gibi etkinlikler de yer alıyor. Cumhuriyetin 100. Yılı, müze ziyaretleri, 100. Yıl Spor Oyunları, Cumhuriyetin 100. Yılı. Ayrıca özel hatıra ormanları gibi farklı etkinlikler de düzenlendi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Tekin, Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün kutlanacağı 29 Ekim Pazar günü bir grup öğrenciyle birlikte ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret edecek.

bolvadin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu