Ekonomi

QinetiQ hisseleri, 2024 yılı için beklenenden iyi gelen mali sonuçların ardından tahminlerin yükseltilmesiyle %12 arttı

QinetiQ, 2024 mali yılına ilişkin mali performansının beklenenden daha olumlu olduğunu açıklamasının ardından Perşembe günü Londra borsasında hisse değerinde %12’yi aşan önemli bir artış yaşadı.

Şirket, ortalama piyasa analistlerinin tahminlerine kıyasla %2’lik bir artışla toplam 1.912 milyon £ gelir bildirdi.

Faiz, vergi ve amortisman öncesi kazanç (EBITA), piyasa konsensüsünün %2 üzerinde 215 milyon sterline ulaşırken, hisse başına kazanç (EPS) 29,4 peni ile beklenen değeri %6 oranında aştı.

Şirketin nakit dönüşümü %104 gibi güçlü bir oranda gerçekleşerek net borcun 151 milyon sterlin olmasını sağladı ve bu da piyasa analistlerinin ortalama tahminlerine göre %14’lük bir düşüşü yansıtıyor.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Hizmetler bölümünde şirketin kendi ürettiği gelir %19 artarak 1.417 milyon £’a ulaştı. Bu iş kolunun EBITA’sı 163.4 milyon sterline ulaşırken, kâr marjı 2023 mali yılına kıyasla 10 baz puanlık marjinal bir düşüşle %11.5 olarak gerçekleşti.

Geleceğe yönelik olarak QinetiQ, EMEA Hizmetlerinde kayda değer bir büyüme ve Küresel Çözümler bölümünde istikrarlı bir performans öngörerek 2025 mali yılı için finansal tahminlerini yukarı doğru revize etmeyi planlamaktadır.

Jefferies analistleri, “QinetiQ’in 24 mali yılı için elde ettiği bu finansal sonuçlar, bize göre hisse fiyatındaki ilk %10’dan fazla artışı haklı çıkarmasa da, sağlamdır” dedi.

Analistler ayrıca, “24 mali yılın sonundaki daha yüksek kar oranı, 25 mali yıl için EBITA tahminlerinde mütevazı bir uzun vadeli büyümeye yol açmalı, sipariş birikimi beklenen gelirin %64’ünü oluşturuyor, bu da geçen yılki %61’lik orana göre bir gelişme ve ABD’den karşılanmamış siparişler dahil edildiğinde %70’e yükseliyor” dedi.

“Daha geniş bir ölçekte, şirketin 2027 mali yılına kadar 2,4 milyar sterlinlik kendi gelirini elde etme kapasitesine ilişkin artan bir güvence tespit ediyoruz.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için hüküm ve koşullarımıza bakın.

haber-cerkezkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu