Ekonomi

S. Kore’de tüketici güveni gıda fiyatlarına ilişkin endişelerle düştü

Salı günü yayınlanan bir merkez bankası anketine göre Güney Kore’nin tüketici duyarlılığı, artan gıda maliyetlerine ilişkin endişelerin artmasıyla Mart ayında geriledi. Tüketicilerin ekonomik görünümünü yansıtan tüketici duyarlılık endeksi Şubat ayındaki 101.9 seviyesinden Mart ayında 100.7’ye gerileyerek Ekim ayından bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetti.

Önümüzdeki 12 ay için tüketici enflasyon beklentileri son beş ayda ilk kez artarak %3,0’dan %3,2’ye yükseldi. Ankete katılanların üçte ikisi gibi önemli bir çoğunluğu, bir önceki ay %51,5 olan ürün fiyatlarının enflasyonun temel belirleyicisi olacağını öngörüyor.

Tüketici fiyatlarındaki artış, özellikle tarım sektöründeki arz yönlü baskılara bağlanmaktadır. Şubat ayında tüketici enflasyonu üç aylık ılımlı bir dönemin ardından hızlanmış, kötü hava koşulları tarım ürünlerinin maliyetlerinin artmasına katkıda bulunmuştur. Muhalefetteki Demokrat Parti, Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol yönetimini ekonomiyi kötü yönetmekle eleştirmiş, parti lideri Lee Jae-myung da kısa süre önce düzenlenen bir kampanya mitinginde bu konuya dikkat çekmişti.

Güney Korelilerin 300 üyeli yeni parlamento için oy kullanacağı yaklaşan seçimler, iktidardaki Halk Gücü Partisi’nin muhalefete karşı çoğunluğu yeniden kazanma mücadelesine sahne oldu. Enflasyon konusu, Başkan Yoon’un sübvansiyonlu fiyattan satılan yeşil soğanın fiyatına dikkat çektiği bir olayın ardından kamuoyunun dikkatini çekmiş ve normal piyasa fiyatlarına uymadığı yönünde eleştirilere yol açmıştı.

Artan gıda fiyatlarına ilişkin artan hoşnutsuzluk karşısında Başkan Yoon, “alışveriş sepeti enflasyonu” olarak adlandırılan durumla mücadele etmek üzere “olağanüstü tedbirler” alınması çağrısında bulundu. Hükümet, doğrudan ithalat yoluyla ve ithal tarım ürünleri üzerindeki gümrük vergilerini geçici olarak düşürerek belirli ürünlerin arzını artırmak ve sübvanse etmek için 150 milyar won tahsis etti. Bu müdahaleler elma, yeşil soğan ve ıspanak gibi ürünlerin fiyatlarında düşüşe yol açtı.

Bu önlemlere rağmen tüketiciler arasında şüphecilik devam ediyor. Seul’deki bir süpermarkette, sübvansiyonlu fiyatlardan yararlanan müşteriler, hükümetin yardım çabalarının uzun ömürlü olacağına dair şüphelerini dile getirdi.

Alışveriş yapanlardan biri market fiyatlarının sürekli arttığına dikkat çekerken, bir diğeri hükümetin çabalarını seçimler için bir “şov” olarak nitelendirdi ve aylardır süren fiyat artışlarını ele almakta yetersiz kaldığını söyledi. Sahadaki hissiyat, enflasyonu etkili bir şekilde yönetmek için hükümetten daha kapsamlı bir destek istendiğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu