Ekonomi

Ses akışı firmaları Apple’ın App Store çözümüne karşı çıkıyor

Spotify (NYSE:SPOT) ve Fransız Deezer gibi ses yayın şirketlerini temsil eden bir koalisyon olan Digital Music Europe, Avrupa Komisyonu’nu Apple’ın (NASDAQ:AAPL) App Store’daki antitröst endişelerini gidermeyi amaçlayan teklifini reddetmeye çağırdı. Salı günü bir mektup gönderen grup, Mart ayında teknoloji devine kesilen 1.84 milyar Euro’luk (1.98 milyar $) para cezasının ardından Apple tarafından önerilen tedbirlerin etkili çözümler sunmakta yetersiz kaldığını ifade etti.

Söz konusu ceza, Apple’ın diğer müzik akışı hizmetlerinin rekabetini sınırlandırdığı iddia edilen uygulamaları nedeniyle Avrupa Birliği tarafından verilmişti. Buna karşılık Apple, Avrupa Ekonomik Alanı içindeki müzik akışı uygulamalarının kullanıcıları App Store dışındaki alternatif satın alma yöntemlerine yönlendirmesine izin verecek bir plan açıkladı. Bu öneri, web sitelerine bağlantılar eklenmesine izin verilmesini ve geliştiricilerin müşterileri sitelerinde bulunan satın alma seçenekleri hakkında e-posta yoluyla bilgilendirmelerini içeriyor. Apple, bu yöntemle gerçekleşen işlemler için %27 komisyon alacağını belirtti.

Digital Music Europe öneriyi eleştirerek, “Apple’ın müzik akışı hizmetleri için getirdiği yeni hak, rakipleri Apple tarafından yönetilen yeni bir rejime katılmaya zorlayan ayrımcı bir programdır” dedi. Kuruluş, önlemlerin Apple’ın rakipleri için eşit bir oyun alanı sağlamadığını öne sürüyor.

Geçtiğimiz ay yaşanan ilgili bir gelişmede Apple, Spotify’ın Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılar için uygulama içi fiyatlandırma detaylarını içeren güncellenmiş iOS uygulamasını reddetti. Spotify, Apple’ın önerdiği programa katılmamayı tercih etti.

Digital Music Europe tarafından temsil edilen Deezer, Qobuz, SoundCloud, Jamendo ve Soundcharts gibi firmalarla birlikte Avrupa Komisyonu henüz mektuba yanıt vermedi. Spotify konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Para cezasının verildiği tarihteki döviz kuru 1 dolar karşılığı 0,9310 avro idi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu