Haber

Sırbistan-Kosova geriliminde karşılıklı açıklamalar

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç, eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in tutuklanmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasında tırmanan gerilimle ilgili olarak, “gerginliğin daha da artmasından endişe duyuyorum” dedi. söz konusu.

Brnabiç, Kosova’nın kuzeyinde Kosovalı Sırpların kurduğu barikatlarla artan gerilimi ve son gelişmeleri Sırp Radyo ve Televizyonuna (RTS) değerlendirdi.

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırpların Kosova’nın kuzeyindeki sınır kapılarına barikat kurmasının ardından 10 gün sonra Brnabiç, “Kosovalı Sırplar sadece kendi haklarını arıyorlar. Pantiç’in nerede olduğunu talep ediyorlar. ilaçlarını alabileceğini söyledi.” değerlendirmesini yaptı.

Kosova’nın Brüksel Anlaşması’na aykırı davrandığını savunan Brnabiç, dün Sırbistan’ın Kosova sınırında düzenlenen gösteri nedeniyle NATO’nun Kosova Gücü’nün (KFOR) dikenli tel çektiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Güvenlik güçleri varlıklarını artırıyor. Bölgede silahlı Kosova Polisi de bulunuyor. Gerginliğin daha da artmasından endişe ediyorum. Barış ve istikrarı korumak için elimizden geleni yapacağız ama Kosovalı Sırplar için herhangi bir istikrar göremiyorum. “

Kosova’dan yanıt

Sırbistan’ın gösterisine tepki gösteren Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Kosova polisinin hatalı yapılarla başa çıkmak için yeterli kapasiteye sahip olduğu konusunda Kosova vatandaşlarına güvence verdi.

Bakan Sveçla, sosyal medya paylaşımında gösteriyi “Kosova Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen Sırp-Rus melez savaşının üst düzey bir bölümü” olarak nitelendirerek, Belgrad ve Moskova’nın devlet dışı aktörlere sınırı geçmeyi öğrettiklerini savundu. Jarinje sınır kapısı.

İsveç’teki sınır kapısından geçmek isteyen göstericilerin Rus “Wagner” örgütüyle bağlantılı Damnjan Knezheviç tarafından temsil edildiğini ileri sürerken şu ifadeleri kullandı:

“Sırbistan’ın Nis kentindeki Rusya casusluk merkezinin de desteğiyle sokaklarda ve barikatlarda maskeli ve silahlı kişiler dikkatleri Ukrayna’daki saldırganlıktan uzaklaştırmak için saldırgan provokasyonlarla egemenliğimizi baltalamaya çalışmaktadır. Kosova polisi suç yapılarıyla başa çıkmak için gerekli tüm kapasiteye sahiptir ve bunun için en verimli yol ve uygun zaman için gerekli tüm değerlendirmeleri yaptığımız konusunda sizi temin ederim.”

Öte yandan KFOR, ülkenin kuzeyindeki Novo Selo üssü yakınlarında askeri tatbikat düzenleyeceğini de duyurdu.

KFOR birliklerinin hareket serbestliğini garanti altına alacak biçimde yetiştirilmesinin amaçlandığı tatbikatta, askeri birliklerin yanı sıra ağır vasıta ve helikopterlerin de kullanıldığı bir dizi taktiksel simülasyon ve lojistik faaliyetlerin yer alacağı açıklandı.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Eski Sırp polis memuru Pantiç’in tutuklanmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilim önemli ölçüde arttı.

Pantiç’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır kapılarında kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyinde tansiyonun düşürülmesi ve barikatların kaldırılması için çağrıda bulundu; Sırbistan, KFOR’dan Sırp ordusu ve polisini kuzey Kosova’ya konuşlandırmasını talep etmişti.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında dönemsel olarak çatışan Sırbistan ve Kosova, çıkarların normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. ???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu