Ekonomi

Tether, gelişmekte olan piyasalarda doların ikamesi olarak ilgi görüyor

Şirketin CEO’su Paolo Ardoino’ya göre, kripto para ticaretindeki geleneksel rolünden önemli bir değişimle, önde gelen bir stabilcoin olan Tether, gelişmekte olan piyasalarda ABD dolarına alternatif olarak giderek daha fazla benimseniyor. Dubai’deki Token2049 kripto konferansında konuşan Ardoino, USDT olarak da bilinen ve 1 $ değerini korumak için sabitlenen Tether’in büyümesini vurguladı. Stabilcoin, Mart ayı itibariyle 100 milyar $’ın üzerinde dolaşımla hızlı bir genişleme gördü.

Ardoino, USDT kullanımının kripto ticaretinin ötesine geçerek “dünyada en çok kullanılan dijital dolar” olarak tanımladığı hale geldiğine dikkat çekti. Tether’in kullanıcı tabanının neredeyse tamamının, ABD dolarına erişimin sınırlı olabildiği Türkiye, Vietnam, Brezilya, Arjantin ve çeşitli Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere gelişmekte olan pazarlarda bulunduğunu belirtti. Ardoino özellikle geçen yıl Arjantin’de kullanımda önemli bir artış olduğunu belirtti.

Küresel kullanıcı tabanı 300 milyonu aşan Tether, bankacılık hizmetlerine erişimi olmayanlar için dijital bir dolar görevi görmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, Tether gibi kripto varlıkların benimsenmesi, düzenleyiciler arasında potansiyel piyasa riskleri konusunda endişelere yol açtı. Uluslararası Ödemeler Bankası, geçen yıl yayınladığı bir raporda, kripto varlıkların finansal zorluklara hızlı bir çözüm olarak algılanan faydalarına rağmen, gelişmekte olan ekonomilerdeki finansal riskleri daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulundu.

Arjantin’de kripto para borsaları döviz piyasasında etkili hale geldi ve kripto borsalarındaki Tether-peso işlem çifti genellikle ABD doları-peso döviz kuru için bir vekil olarak kullanıldı. Daha geniş kripto piyasası 2022’deki gerilemeden sonra toparlandı ve Bitcoin, ABD spot bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) giriş coşkusuyla Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ardoino, bu canlanmanın Tether’in büyümesini de desteklediğini belirtti.

Aralık ayında CEO’luk görevini üstlenen ve geçici teknoloji müdürü olarak görevine devam eden Ardoino, yapay zeka gibi yeni alanlara girerken şirketin ekibini mevcut 100 kişiden yaklaşık 150 personele çıkardığını duyurdu.

En büyük üçüncü kripto para birimi olan Tether, ihraç ettiği kripto para birimlerinin hacmine eşit dolar cinsinden rezerv tutarak dolar sabitini koruduğunu savunuyor. Bu iddia, ABD’li düzenleyicilerin, token sahiplerinin varlıklarını geleneksel para birimine dönüştürmek isteyebileceği senaryolarda, bankaları stabilcoin rezervlerinden hızlı çıkış potansiyeli konusunda uyardığı bir dönemde geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu