Haber

Danıştay, HSK’nın 435 ‘FETÖ’ ihracatını iptal etti

Danıştay, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından “FETÖ irtibatı ve iltisaklılığı” gerekçesiyle meslekten ihraç edilen hakim ve savcılardan 435’i hakkındaki sürecin iptal edilmesine karar verdiğini duyurdu.

Danıştay Başkanlığı, “Danıştay 5’inci Dairesi, FETÖ ile irtibat ve iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen 400’ün üzerinde hakim ve savcının görevlerine iade edilmesine karar verdi.” HSK itirazı henüz Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda gündeme gelmemiştir.” .

Açıklamada, yargıya itiraz olanağının getirildiği 2017 yılından bu yana Danıştay 5’inci Dairesi’nde 5 bin 112 davanın açıldığı belirtilerek, Yargıtay’a itiraz yapılabileceği vurgulandı. Danıştay İdari Dava Daireleri’nin yıllardır verdiği kararlara karşı.

Bu kapsamda Danıştay 5’inci Dairesi’nin 3 bin 799 davanın reddine, 435 davada ise sürecin iptaline karar verdiği, 4 bin 234 itirazın yapıldığı belirtildi. “İptal kararlarının 13 Aralık 2021 tarihinden itibaren kademeli olarak İdari Dava Daireleri Kurulu’na devredildiği görülüyor. Temyiz Başvurularının 3 bin 448’i Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından karara bağlandı. “

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu