Ekonomi

Fed varsayımı UBS’den piyasa beklentilerini aştı

UBS Yatırım Bankası stratejistleri, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını 275 baz puan düşüreceğini öngörüyor. Bu oranın piyasalarda fiyatlananın neredeyse 4 katı olduğu belirtildi.

Stratejistler Arend Kapteyn ve Bhanu Baweja, enflasyonda devam eden düşüşün merkez bankasının Mart ayından itibaren genişleme politikasına başlamasını sağlayacağını ve faiz oranlarının muhtemelen bir gevşeme döngüsüne özgü büyük artışlarla düşürüleceğini öngörüyor.

Stratejist Baweja, UBS’nin Londra ofisinde verdiği bir röportajda, “Bu seferki koşulların neden bu kadar farklı olduğunu göremiyoruz. Enflasyon hızla normalleşiyor ve Fed, Mart ayına kadar çok yüksek reel faiz oranlarına bakacak” dedi.

Stratejistler, gösterge federal fon oranının 2024 yılı sonunda yüzde 2,5 ila yüzde 2,75 aralığına düşmesini beklerken, son faiz oranının da 2025 yılı başında yüzde 1,25 seviyesinde olmasını bekliyor. Görüşler, ABD ekonomisinin 2024 yılı sonuna kadar yüzde 1,25 seviyesinde olmasını bekliyor. ikinci çeyrekte resesyon.

Buna karşılık para piyasaları Fed’in Temmuz ayından itibaren faiz oranlarını yalnızca 75 baz puan düşürmesini fiyatlıyor.

seferihisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu