Haber

Filistin Dışişleri Bakanı: İsrail, Gazze’yi yok etmeyi amaçlayan bir intikam savaşı yürütüyor

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, İsrail’in Gazze’yi tamamen yok etmeyi amaçlayan bir “intikam savaşı” yürüttüğünü söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, 2014 yılından bu yana Filistin topraklarında işlenen kötülükleri soruşturan Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni ziyaret etti. Maliki, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan ile görüşerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

El Maliki, Gazze’de çok sayıda savaş yaşandığını ancak bu seferkinin farklı olduğunu, bu seferki savaşın “intikam savaşı” olduğunu ifade etti. Maliki, “Bu savaşın Gazze’deki yaşanabilir her yerin tamamen yok edilmesinden başka bir amacı yoktur. Bu savaş askeri planlarla yönetilmiyor, saygı duyulan normlar yok. Tüm uluslararası savaş kuralları ihlal ediliyor.”

Maliki, “İsrail, insanları açlığa zorlayarak ve yerinden ederek savaş suçları işliyor. Burada asıl aradığımız şey sorumluluktur.”

El Maliki, uluslararası liderlere, acil ihtiyaç duyulan insani yardımın Gazze’ye ulaştırılabilmesi için İsrail’e ateşkes konusunda baskı yapma çağrısında bulundu.

ICC Başsavcısı Karim Khan, 2 hafta önce yaptığı açıklamada, İsrail’in taraf ülke olmamasına rağmen İsrail ve Gazze Şeridi’nde işlenen olası savaş suçları konusunda mahkemenin yargı yetkisine sahip olduğunu söylemişti. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu