Haber

GCC, Irak’a elektrik sağlamada destek verecek

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Casim Mohammed al-Budeyvi, Körfez ülkelerinin Irak’a elektrik tedariğinde destek vereceklerini belirtti.

Budeyvi, Bağdat’a yaptığı ilk ziyaret kapsamında Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Budeyvi, Irak’ın kalkınması ve güvenliği için çaba sarf ettiklerini ve Irak’la her alanda çıkarlarını güçlendirmek istediklerini söyledi.

“Irak ile elektrik hattı iddialı bir proje. Irak’a elektrik alanında yardım sağlamak istiyoruz ve bundan onur duyarız.” Budeyvi, Körfez ülkelerinin Irak ekonomisini güçlendirmeye yönelik bazı projeleri ve planları olduğunu söyledi.

KİK Genel Sekreteri, “Irak, bölgesel ve uluslararası ilişkilerin yönetiminde önemli bir rol oynuyor” dedi. terimini kullandı.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin de diğer ülkelerle ilişkileri güçlendirmeye ve sürdürmeye dayalı bir dış politika izlediklerini belirterek, “Irak ile Körfez ülkeleri arasındaki ilişkiler sağlam ve güçlü. Körfez ve diğer ülkelerle görüşmemizin en önemli maddesi elektrik akışıydı. Suudi Arabistan.” söz konusu.

Körfez ülkelerinden yatırım şirketlerinin Irak’ta doğal gaz ve petrol piyasasına girmelerini desteklediklerini belirten Hüseyin, mevcut hükümetin ekonomiyi çeşitlendirmek istediğini ve doğal gaz yatırımı konusunda net planları olduğunu söyledi.

bogazkaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu