Haber

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, TDT Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’nde konuştu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, dünyadaki çeşitli tehditlere karşı Türk devletlerinin birliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Tokayev, başkent Astana’da ev sahipliği yaptığı Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’nde konuştu.

Konuk devlet liderlerini “Türk halkının ata vatanı Kazakistan’a hoş geldiniz” diyerek selamlayan Tokayev, “Öncelikle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve tüm kardeş Türk halkını 100’üncü yıl dönümünde tebrik ediyorum. Türkiye’nin kuruluş yıldönümü. Anadolu’nun asırlık tarihi büyük başarılarla doludur.” dolu.” dedi.

Tokayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ve toprak bütünlüğünü sağlayan halkını tebrik ederek, “Ülkeniz yeni tarihi kalkınma dönemine adım atmıştır. Bu tarihi adım, Birleşmiş Milletler Şartı çerçevesinde hayata geçirilmiştir. Güvenlik Konseyi kararları.” dedi.

Kazakistan’ın girişimleriyle kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin artık tam teşekküllü uluslararası bir örgüte dönüştüğünü hatırlatan Tokayev, bundan sonraki hedeflerinin kendi aralarında inanç ve kardeşliğe dayalı birliği korumak ve daha iyi bir şekilde hareket etmek olduğunu ifade etti. gelecek nesillere aktarın.

Tokayev, TDT’nin Baykal’dan Balkanlara yayılan Türk halklarının ortak değerlerinin mirasçısı olduğunu vurgulayarak, “Kazakistan, Türk Devletleri Teşkilatı’nı daha da geliştirmeye kararlıdır. Yeni ‘Türk dünyası’ markasını tanıtmalıyız. ” Bu kelimeyi kullandı.

Bugün TDT dönem başkanlığının Özbekistan’dan Kazakistan’a geçtiğini belirten Tokayev, söz konusu devir sürecinde TDT’nin uluslararası alanda nüfuzunun artırılmasına odaklanacaklarını belirtti.

Kazakistan’ın dönem başkanlığının Türk birliğini teşvik etmek amacıyla ‘Türk Devri’ sloganıyla gerçekleştirileceğini belirten Tokayev, “Bu bağlamda gelenek, tevhid, inkılâp, bilim, güven, yatırım, arabuluculuk ve kalkınma gibi 8 alana öncelik vereceğiz. Enerjimiz, tarihimiz, kültürümüz, dilimiz ve “Ortak bir dinimiz var. Bu bakımdan Türk Devletleri Teşkilatı ve kuruluşlarının bayrak ve amblemlerinin aynı tasarıma sahip olması gerekmektedir. Bu konuda alınacak karar tarihi olacaktır.” Sanki konuştu.

Tokayev, ortak tarih araştırmalarının ortaklaşa yürütülmesinin ve ülke dizilerinin kendi aralarında yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yaptı.

Türk devletlerinin paralel gelişiminin çok önemli olduğuna işaret eden Tokayev, özellikle karşılıklı ticaretin artırılması amacıyla ülkelerin ortak standartlarının sistemleştirilmesini önerdi.

Uluslararası ve bölgesel kuruluşların TDT’ye olan ilgisinin arttığını ve seçim alanında iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Tokayev, bu zirvede Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na gözlemci statüsü verileceğini belirterek İslam ülkeleri ile iş birliğinin geliştirilmesi teklifinde bulundu. Gıda Güvenliği Organizasyonu.

Tokayev, uluslararası durumun şu anda istikrarsız olduğuna dikkat çekerek, “Böyle (istikrarsız) bir dünyada Türk halkının birliği çok önemlidir. Bu, ortak güvenliğimizin teminatıdır.” Bu kelimeyi kullandı.

Güvenlik alanında işbirliğinin güçlendirildiğini vurgulayan Tokayev, TDT Güvenlik Kurulu Sekreterleri’nin 3’üncü toplantısının önümüzdeki yıl Astana’da yapılmasını önerdi.

İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Tokayev, Gazze’deki sivil halkın güvenliğini sağlamanın ortak misyonu olduğunu vurgulayarak, “Kazakistan’dan Filistin halkına 1 milyon dolarlık insani yardım sağlama kararı aldım.” söz konusu.

Kazakistan’ın her ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duymayı ve iç sorunlarına karışmamayı öncelik olarak gördüğünü kaydeden Tokayev, “Türk devletlerinin çeşitli tehditlere karşı birlik olup birbirlerine yardım etmeleri çok önemlidir.” değerlendirmesini yaptı.

haber-sumbas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu