Haber

Kolombiya Devlet Başkanı Venezuela ile askeri ittifak kuruyor

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu’na (ELN) karşı mücadele kapsamında Venezuela ile askeri ittifak kurulduğunu duyurdu.

Venezuela ile ittifaka atıfta bulunan Petro, “Kolombiya’daki şiddeti ortadan kaldırmak için kademeli bir süreç devam ediyor. ELN, Aralık ayında kararlaştırılan ateşkesi kabul etmedi. Venezuela ve Kolombiya askeri güçleri ittifak halinde hareket ediyor ve ELN’nin güçleri uyum içinde hareket ediyor.” ,” dedi Semana dergisindeki haber. Yerlerini geri alıyor.” tabirini kullandı.

Kolombiya basınında yer alan haberde, iki komşu ülkenin ortasında kurulan askeri ittifakla sınır hatları boyunca ortak operasyonlar yürütüldüğü kaydedildi.

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmeyi değerlendiren Petro, toplantılar yaptıklarını ve yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen üretimi, ekonomi, elektrik geçişi, tarım ve gıda konularını ele aldıklarını söyledi.

Kolombiya heyetinin ABD Kongresi’nden farklı kişilerle bir araya geldiğini belirten Petro, “Tarım reformunun finansmanı, Kolombiya tarımında üretimin finansmanı ve uyuşturucuyla mücadele politikasının gerektirdiği yeni ihtiyaçların finansmanı için de görüşmeler yaptık.” dedi.

ABD Başkanı Biden ve Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, 21 Nisan’da başkent Washington’da bir araya gelerek iklim değişikliği, ekonomik iş birliği, uyuşturucu ve göçle ilgili çabaların yanı sıra Venezuela bahislerini ele aldı.

Başkan Petro, silahlı isyancı örgüt ELN’nin 29 Mart’ta Kolombiya’daki askeri üsse düzenlediği saldırı sonucu 10 askerin hayatını kaybetmesinin ardından barış heyetiyle görüşeceğini açıklamıştı.

14 Şubat’ta başkent Mexico City’de Kolombiya hükümetinin barış heyeti ve ELN temsilcileri arasında başlayan ikinci tur müzakereler, ELN’nin siyasi statüsünün tanınmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu