Haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: AB’den adil muamele bekliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini belirterek, “Bir aday olarak AB’den yalnızca adil muamele bekliyoruz.” söz konusu.

Avusturya Ulusal Günü münasebetiyle Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’deki yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Gabriele Juen’in iki ülke arasındaki bağlantıların derinleşmesine değerli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

Türkiye ile Avusturya’nın köklü tarihi bağları bulunduğunu belirten Ersoy, iki ülkenin bölgesel ve küresel konularda yakın koordinasyon içerisinde olduğunu, Avusturya’nın Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında Türkiye’ye hızlı destek sağladığını ifade etti.

Türkiye ile Avusturya arasındaki ikili ilişkilerin son yıllarda önemli ölçüde geliştiğini söyleyen Ersoy, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer’in Ekim ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaretin “Türkiye ile Avusturya arasındaki ortak anlayış ve iş birliğinin güçlendirilmesine” katkı sağladığını belirtti.

Üst düzey ziyaret ve temaslardaki ivmeyi sürdürmek istediklerini vurgulayan Ersoy, “Avusturya da 2022 yılında toplam 3,7 milyar dolarlık ticaret hacmiyle çok iyi bir ticaret ortağıdır. Dostluk anlaşmasının 100’üncü yılını kutlayacağız. Türkiye ile Avusturya arasında iş sözleşmesinin 60’ıncı yıl dönümü nedeniyle “2024, ilişkilerimiz açısından değerli bir dönüm noktası olacak.” dedi.

Türkiye’ye her yıl daha fazla Avusturyalı turistin geldiğini belirten Ersoy, “2022’de yaklaşık 455 bin Avusturyalıyı ağırladık, bu yıl çok daha fazlasını ağırlamayı umuyoruz. Gelecek yıl bunun daha da artacağını umuyorum.” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin iletişim ve iş birliğinin “geliştirilmesi gereken alanlardan” biri olduğunu belirten Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Karşılaştığımız mevcut bölgesel ve küresel zorluklar göz önüne alındığında, AB ile Türkiye arasındaki daha güçlü temaslar ve uyum daha da değerli. AB üyeliği Türkiye için stratejik bir hedef olmayı sürdürüyor ve bir aday olarak AB’den yalnızca adil muamele bekliyoruz. Gümrükler ” Birliğin modernleştirilmesi ve vize serbestisi diyaloğunun hızlandırılması önümüzdeki dönemde önceliklerimizdir. Kesinlikle yeni bir ivmeye ihtiyacımız var ve vizyoner politikalar bekliyoruz.”

Ersoy, Türkiye-AB ilişkilerinin güçlendirilmesiyle kaybedilecek bir şeyin olmadığını ancak kazanılacak çok şey olduğunu vurguladı.

“Yaşasın Türkiye”

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriele Juen de Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında Türk halkına sağlık ve başarılar dileyerek, Türkçe “Yaşasın Türkiye” dedi. söz konusu.

Juen, “İki genç cumhuriyetin imzaladığı dostluğumuzun ikinci yüzüncü sayfasını açarken, ikili diyalogdaki olumlu dinamiği geliştirelim ve işbirliğimizi güçlendirme potansiyelini yakalayalım.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Her iki ülkenin de yeşil ve akıllı teknoloji, yenilenebilir enerji, otomotiv sektörünün karbondan arındırılması ve ulaşım konularındaki bilgi birikimiyle yeşil dönüşümü gerçekleştirebileceğini kaydeden Juen, “Gelecek neslimize yatırım yapalım, mesleki eğitim konusunda iş birliği yapalım. Gelecek neslimize yatırım yapalım” dedi. Mesleki eğitim konusunda işbirliği yapmak, Türkiye’nin en değerli turizm destinasyonlarından biri olan insanlık için ortak ve önemli bir gelişmedir.” “Değerli kültürel mirasımızı araştırmak ve korumak için kanıtlanmış işbirliğimizi birlikte sürdürelim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu