Haber

Mehmet Savran’dan ‘kadına şiddet’ mesajı

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA)
25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş ve Dayanışma Günü hasebiyle Nevşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen program Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Son devirde şiddetten hayatını kaybeden 10 bayanın hayat kıssaları ve fotoğraflarının yer aldığı standın açılışı ile başlayan program daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kadına El Kalkamaz’ isimli görüntü gösterimi ile devam etti.

İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince KADES uygulamasının tanıtıldığı programda Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran da bir konuşma yaptı.

Mehmet Savran şöyle konuştu; “Kadına yönelik şiddet konusu ele alınırken birçok şey söylenebilir. Sahiden çok yaralı ve üzgün olduğumuz bir mevzu. Bayana yönelik yahut beşere yönelik şiddetin bir alışkanlık, yaklaşım olmasından çıkartılması gerekiyor. Bu da hem kız hem de erkek çocuklarımızın eğitimi ile mümkün. Şiddeti mantıklı bulan, şiddeti makul gören bir anlayış ile şiddeti önlemek çok güç. İkinci dikkat çekmek istediğim mevzu da bayana yönelik şiddet kelam konusu olduğunda bunun toplumsal, toplumsal bir sorun olduğunu kabul etmek, yönetimsel ve siyasi bir sorun olmadığını bilmek gerekiyor. Bizler hem Müslüman bir toplum olarak hem de Türk milletinin birer ferdi olarak aslında şiddetten çok uzak bir toplumuz. Şiddet bizim genlerimize alışılmamış. Peygamber Efendimiz ‘Cennet anaların ayaklarının altındadır’ derken dinimiz bir insanı öldürmenin en büyük günahlardan biri olduğunu söyler. Anadolu’nun sesi olan büyük üstat Neşet Ertaş ise; ‘Kadınlar insandır biz ise insanoğlu’ der. Bunların sahiden topluma öğretilmesi ve bizim kendi kimliğimize bürünmemiz gerekiyor. Şiddeti bu biçimde önleyebileceğimizi düşünüyorum. “

AK Parti Vilayet Lideri Ali Kemikkıran, Bayan Kolları Lideri Ayşe Bilgiç, Merkez İlçe Lideri Ferit Yiğitarslan, Belediye Lider Yardımcısı Mustafa Alevli ve Nevşehir Belediyesi Bayan Çalışmaları Merkezi (KAÇEM) kursiyerlerinin katıldığı program armağan takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu