Ekonomi

Petrol 6. haftadaki kazançlarına ilerliyor

Petrol, OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini gelecek aya kadar uzatmasının ve ABD stoklarının rekor seviyelere gerilemesinin ardından, art arda altıncı haftalık kârına yöneldi ve bir yılı aşkın süredir en uzun galibiyet serisini kaydetti.

ABD ham petrolü varil başına 82 dolara tırmanarak karı altı haftalık dönemde yaklaşık yüzde 18’e çıkardı. Suudi Arabistan Perşembe günü yaptığı açıklamada, günde tek taraflı 1 milyon varil petrol üretim kesintisini Eylül ayına kadar uzatacağını ve hareketin daha da uzatılabileceğini ve hatta derinleştirilebileceğini söyledi. Rusya da, kesintinin boyutunu küçültmesine rağmen, kesintiyi önümüzdeki aya kadar uzatacak.

Tüm bunların ortasında, ABD geçen hafta ham petrol stoklarında bugüne kadarki en büyük düşüşü açıklayarak, stokların 17 milyon varilden fazla azalmasıyla piyasanın sıkılaştığına dair yeni kanıtlar sağladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, ilk yarıdaki düşüşü tersine çevirmek için arzda toplu bir kesinti sağladı ve Suudi Arabistan ve Rusya, son zamanlarda uzatılan ek kesintilerle bunu artırdı. Bir OPEC+ komitesi Cuma günü piyasayı gözden geçirecek.

ayancikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu