Haber

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Güçlü Türkiye’nin yolunun güçlü tarımdan geçtiğine inanıyoruz.

TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Güçlü Türkiye’nin yolunun güçlü tarımdan geçtiğine inanıyoruz.”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı bir dizi ziyarette bulunmak üzere Mersin’e geldi. Bakan Yumaklı, programları kapsamında ‘Topraktan Geleceğe’ ana temasıyla ‘Türkiye Yüzyılında Üretim Zirvesi’ne katıldı. Programa Bakan Yumaklı’nın yanı sıra Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, milletvekilleri, belediye başkanları, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, sivil toplum kuruluşu ve şube temsilcileri katıldı.

Zirvede konuşan Bakan Yumaklı, 2023 yılında planlı tarımla ilgili tüm yasal düzenlemeleri tamamladıklarını kaydetti. Bakan Yumaklı, “Ülkemizde birçok alanda ciddi potansiyel var. Bu potansiyeli harekete geçirmek için dünya çapındaki girişimcilerimiz tarafından çok sayıda çalışma yapılıyor. Özellikle kırsal kalkınma, bitki ve hayvan alanlarında ciddi çalışmalar var. Tarımsal üretim olmazsa, su olmazsa bir süre sonra hayatın yok olduğunu göreceğiz.” Bu mümkün. 2023 yılında planlı tarımla ilgili tüm yasal düzenlemeleri tamamladık. Bunun alt çalışmalarını da yaptık. Tarımsal üretim planlaması, suyu merkeze alan, hangi ürünü, hangi alanda, ne kadar ürettiğimizi, nasıl üretmemiz gerektiğini ortaya koyan bir programdır. Bu ülkede yaşadığımız için çok değerli avantajlarımız var. “Bu topraklarda 4 mevsim, 7 iklim üst üste yaşanıyor. Avrupa’dan daha fazla bitki ve hayvan türümüz var. Asya ile Avrupa’nın kesiştiği noktada bir coğrafi konuma sahibiz” dedi.

‘SEKTÖRÜMÜZ GÜÇLÜ BİR YAPIYA SAHİP’

Türkiye’nin 2050 yılında 210 milyonluk nüfusun gıda ve su ihtiyacını karşılamak zorunda kalacağını kaydeden Bakan Yumaklı, “2050 yılında Türkiye’nin nüfusu 105 milyon, gelecek misafir sayısını da hesaba katarsak bu rakamı karşılamak zorunda kalacağız” dedi. 210 milyon insanın gıda ve su ihtiyacını karşılıyoruz. Bakanlığımız bunun için elinden geleni yapıyor.” “Nüfus artışına bağlı olarak 2050 yılında yüzde 55 daha fazla suya, yüzde 65 daha fazla gıdaya ihtiyacımız olacak. Tarımsal destek bu yıl 91 milyar olacak. Çiftçinin finansman ihtiyacı karşılanacak. Avrupa’da birinci, dünyada onuncuyuz” Ülkemizin tarım alanı açısından dünya çapında gerçekleşmesini sağladık.Çalışmalarımızı ve politikalarımızı oluştururken paydaşlarımızı ve milletimizi ön planda tutuyoruz.Verilen sorumluluk kapsamında milletimiz için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bölümümüz güçlü bir yapıya sahip. Tarımsal üretime yaklaşım çok değerli, her şeyden daha değerli. Devletle, üreticiyle omuz omuza olacağız. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi güçlü bir yola giden yolun güçlü olduğuna inanıyoruz. Türkiye güçlü tarımdan geçiyor. “Türk tarımına ve Türkiye’nin tarımsal üretimine katkı sağlayacak tüm kitlesel etkinliklere ve katkılara teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu