Yaşam

Bandırma’da 2500 yıllık keşif: ‘Bagabazos’un zar oyunu’

Bandırma’nın Ergili İlçesi kırsalında Manyas Gölü yakınında. HisartepeAlanda 2023 yılı kazı dönemi tamamlandı.

Kazı Ekip Lideri ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi prof. Dr. Kaan İren,Gazetecilere yaptığı açıklamada, 2015 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile iş birliği yaparak Daskyleion harabelerinde bu yıl 20 kişilik bir ekibin görev aldığını söyledi.

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden buldukları eserde bir makale bulunan Dr. Rostyslav Oreshko tarafından incelendiğini belirten Iren, şöyle konuştu: ” Dr. Oreshko Anadolu tarihi açısından önemli bir keşifte bulundu. Bulunan parçanın zar oyun tahtası olduğu anlaşılıyor ve üzerinde ‘Bagabazos’ zar oyunu’ veya ‘Bagabazos zar oyuncusu’ yazıyor. Yazıt Frig alfabesiyle yazılmıştır ve Bagabazos Pers kökenlidir. Antik Yunan kaynaklarında adı Megabazos olarak geçmektedir. M.Ö. 5. yüzyıla ait olan bu oyun tahtasına ilişkin böyle bir arkeolojik veri, Anadolu’da ilk kez Daskyleion’da bulunmuştur.dedi.

Ayrıca bu yıl ulaştıkları Frig yapısının M.Ö. 8. yüzyıldan kalma kent giriş duvarı ve kulesi olduğunu belirlediklerini belirten İren, 4-5 metre yüksekliğindeki duvar ve 8 metre kalınlığındaki kulenin Daskyleion’a görsellik katacağını sözlerine ekledi.

‘Mutfakta yaptığımız araştırma bize Lidyalıların köpek tükettiğini gösterdi’

prof. Dr. İren, Daskyleion’da buldukları Lidya dönemine ait mutfak hakkında şu bilgileri verdi:

“Lidya mutfağı ile ilgili çalışmalara 2022 yılında başladık. Lidyalıların yeme-içme geleneğine ilişkin başlattığımız bu kazılarda 2022 yılında hayvan kemikleri, tohumlar ve mutfak eşyaları bulduk. Ayrıca bu ortada iki adet kedi ve fare kemiğine rastladık. Bu buluntu bize Lidyalıların 2023 yılındaki kazılarımızda köpek kemikleri bulduğumuzu anlatıyor. Mutfakta yaptığımız araştırmalar bize Lidyalıların köpek tükettiklerini gösterdi. Bu kazıları titizlikle sürdürüyoruz. Yeniden araştırmalarımızda ayrıca baklagiller, mercimek de bulduk. , nohut, fiğ, buğday ve arpa. Ne yaptıklarını da tespit ettik. Yeniden boyama sanayinde kullandıkları cevher tesisi de buluntularımızın ortasında yer alıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu