Haber

Gazze’de Durum Tamamen Kontrolden Çıktı: Hastanelerde Elektrik Yok, Ölüler Hastanenin Yanındaki Çukura Atılıyor!

Gazze Şeridi’nin en büyük ve merkezi hastanesi olan Şifa Hastanesi Müdürü Muhammet Abu Salmiya, hastanede yakıtın bittiğini belirterek, “Durum tamamen kontrolden çıktı.”

Tel Aviv merkezli sağlık çalışanları örgütü İsrail İnsan Hakları Doktorları tarafından yapılan açıklamada, “Şifa Hastanesi’nde 2 prematüre bebeğin hayatını kaybettiği, diğer 37 prematüre bebeğin de hayatının büyük tehlike altında olduğu” belirtildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 36’ncı gününde de devam ediyor. İsrail ordusunun ağır bombardımanı altındaki bölgedeki hastanelerdeki yakıtın tükenmesi, insani krizi daha da büyütüyor. Gazze Şeridi’nin en büyük ve merkezi hastanesi olan Şifa Hastanesi Müdürü Muhammet Abu Salmiya, İsrail’in Şifa Hastanesi ve çevresine yönelik saldırılarına değinerek bir açıklama yaparak, “Burada kalan yerinden edilmiş Filistinlilerin sayısı dünden bu yana azaldı. Hastaneye saldırıldığından bu yana çok sayıda kişi “Hastaneyi terk etti, bazıları da yakındaki okula sığındı” dedi.

Onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirten Salmiya, “Burada yaklaşık 5 ila 7 bin arası yerinden edilmiş Filistinli kaldı.”

Hastanedeki dondurucuların yakıt bittiği için çalışmadığını belirten Salmiya, “Bu bir trajedi. Çalışmadıkları için cesetleri dondurucuya koyamıyoruz. Bu yüzden hastanenin yakınına bir çukur kazmaya karar verdik” dedi.

Durumun son derece insanlık dışı olduğunu vurgulayan Salmiya, ‘Durum tamamen kontrolden çıktı. Yüzlerce ceset çürüyor” dedi.

Hastanede tedavi gören yüzlerce yaralının çalışır durumdaki bir hastaneye nakledilmesi gerektiğini söyleyen Salmiya, “Bu yaralıların taşınması konusunda çalışma yapmamız gerekiyor. Yaralıları, yeni doğan bebekleri ve yoğun bakımdaki hastaları güvenli bir şekilde nakletmeye hazırız” dedi.

İsrail’in yoğun bombardımanına maruz kalan, ameliyatların yapılamadığı, elektrik ve suyun bulunmadığı abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde 600 yaralı ve hastanın ölümle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Şifa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Ahmed Abu Neda, Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna hastanedeki durumla ilgili bilgi verdi.

Abu Neda, hastanedeki durumun tam bir felaket olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘İki yaralı yeni geldi, birinin midesi açık, bağırsakları dışarı çıkmıştı ama biz bir şey yapamadık. Ameliyathanelerde elektrik yok. İçme suyunu bile sorun olarak görüyoruz. Hastanede 600 hasta ve yaralı var. Durum tam anlamıyla bir felaket. ‘Durum böyle devam ederse hastalar için idam cezası demektir.’

Bombardıman nedeniyle doktorların çoğunun hastaneden ayrıldığını kaydeden Abu Neda, bazı doktorların yaralılara yardım etmek için hastanede kalmaya devam ettiğini söyledi. Abu Neda, kaynakların sınırlı olması ve yaralı sayısının fazla olması nedeniyle doktorların yaralılar arasından seçim yaparak 10 yaralıdan 1’ini tedavi edip diğerlerini de kaderlerine bırakmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Doktorların maruz kaldıkları olaylar nedeniyle psikolojik desteğe ihtiyaç duyacaklarına dikkat çeken Abu Neda, hastanedeki durumun kimsenin tahammül edemeyeceği kadar korkutucu ve dehşet verici olduğunu söyledi. Abu Neda, bunun ‘tüm uluslararası tıp ve sağlık kurumları için utanç verici bir durum’ olduğunu kaydetti.

Abu Neda, hastanedeyken silah sesi duyduklarını, bağlantı sınırlamalarının olmadığını, hastane dışında neler olup bittiğini bilmediklerini, hastane yakınında ambulans görmediklerini söyledi.

İsrail, binlerce yaralı ve yerinden edilmiş sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ne dünden bu yana saldırılarını yoğunlaştırdı.

Gazze’de İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin ameliyathane bölümünü vurduğu belirtildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) da şunları söyledi: ‘Gazze’deki hastaneler son 24 saatte acımasız bombardımana maruz kaldı. Şifa Hastanesi defalarca vuruldu. ‘Ekiplerimiz ve hastalarımız hâlâ içeride.’ açıklama yapıldı.

Tel Aviv merkezli sağlık çalışanları örgütü İsrail İnsan Hakları Doktorları tarafından yapılan açıklamada, “Şifa Hastanesi’nde 2 prematüre bebeğin hayatını kaybettiği, diğer 37 prematüre bebeğin de hayatının büyük tehlike altında olduğu” belirtildi.

İsrail’in Gazze Şerit’e yönelik 7 Ekim’de başlatılan saldırılar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bölgedeki saldırılarda can kaybı her geçen saat artarken, hastanelerdeki yakıtların tükenmesi, başta yoğun bakım hastaları ve prematüre bebekler olmak üzere tedavi gören çok sayıda Filistinlinin hayatını tehdit ediyor. Tel Aviv merkezli sağlık çalışanları örgütü İsrail İnsan Hakları Doktorları tarafından bugün yapılan açıklamada, “Elektrik kesintisi nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesinin çalışmayı durdurduğunu söyleyebiliriz. Şifa Hastanesi’nde 2 prematüre bebek hayatını kaybetti. “Diğer 37 prematüre bebeğin de hayatı büyük tehlike altında.”

Filistin Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Youssef Abu Alreesh bugün şunları söyledi: “Bu, tüm dünyayı tüm jeneratörlerin kapalı, tüm güç kaynaklarının devre dışı olduğu konusunda uyardığımız bir an. “Küvözde 39 yeni doğan bebeğimiz var, o bebekler ölümle mücadele ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu